BİLGİSAYAR KULLANIMI II

Bir zamanlar üreticiler, mamüllerinin maliyetini kabaca hesapladıktan sonra üzerlerine kafalarındaki kârı koyup öyle satış yaparlarmış. Ancak günümüzün rekabetçi ortamı üreticilerin maliyetlerini kesine yakın bir şekilde hesaplamalarını, üzerlerine koyacakları kârı da rekabet ettikleri firmalara göre belirlemelerini gerektirmektedir.

Başarılı bir yönetici, yönetim stratejisinin bir gereği olarak atacağı adımları önceden belirlemelidir. Bunu yaparken çok fazla değişken bulunan iş ortamında dikkatli olmak zorundadır. İşte bu noktada özellikle gelecek ile ilgili yapılan tahminlerde gelişmiş hesaplayıcılara ihtiyaç duyulur.

Ekonomik analiz, sayılara dayalıdır ve astronomik büyüklüklerle uğraşmayı gerektirebilir. Demografik, finansal, matematiksel, ekonometrik vs. analizler yine gelişmiş hesaplayıcıları ve veritabanlarını gerektirir.

Belki de bir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezununun en üretken olduğu zaman bir hesap tablosu  ya da veritabanı programı başında geçirdiği zamandır. Bu yüzden üretkenliği en üst düzeye çıkarmak için bu tür programların yeteneklerini ve sınırlarının ne olduğu bilmek çok önemlidir. Ders öğrencilere orta seviyenin üstü hesap tablosu ve veritabanı kullanma yetisi kazandırmayı amaçlamaktadır. Derste hesap tablosu için Excel ve veritabanı uygulaması içinde FileMaker Pro programları kullanılacaktır.

Ders materyallerinin bir kısmını bu siteden temin edebilirsiniz. Dersle ilgili olsun olmasın sorularınızı üyelere özel forum sayfalarından paylaşabilirsiniz.

DERS NOTLARI (pdf)

Ders Notu B2K01: Excel'e Giriş

Ders Notu B2K02: Excel Uygulamaları

Ders Notu B2K03: Veritabanı Programlama - FileMaker Pro